HÁZIREND
HÁZIREND
A házirend célja, hogy meghatározza a lakóépületben tartózkodó személyek egymás iránti magatartását és azokat az alapvető szabályokat, amelyek a társas együttéléshez nélkülözhetetlenek, továbbá előírja a lakóépületek rendeltetésszerű használatát, állagának megóvását és minden olyan körülményt, amely a lakók közös érdeke.
I. A lakások házirendje
- A lakóépületben és a hozzá tartozó közös használatra szolgáló helyiségekben napszaktól függetlenül tartózkodni kell minden, mások nyugalmát zavaró zajos magatartástól és tevékenységtől.
- Audio-vizuális berendezés (rádió, tv, CD, DVD, videó, videójáték és egyéb berendezések) úgy működtethetők, hogy mások nyugalmát ne zavarja.
- A lakóépületben:
- zajt okozó háztartási gépek használata 8 és 20 óra között
- zajt okozó egyéb gépek használata 8 és 19 óra között
- zajjal járó építési, szerelési munka végzése:
- munkanapokon 8 és 19 óra között
- szombaton 9 és 15 óra között
engedélyezett.
E rendelkezés nem érinti az azonnali beavatkozást igénylő hibaelhárítási vagy életveszély elhárítására irányuló munkavégzést.
- Hangos, zenés összejövetelek tartása: a tulajdonosokat / bérlőket legalább 48 órával az esemény előtt értesíteni köteles a rendezvény házigazdája (faliújságra kitűzve). Az összejövetelek tarthatók:
- pénteken maximum 24 óráig
- szombaton maximum 24 óráig
- hétfőtől-csütörtökig, illetve vasárnap TILOS
- Ének, zene és tánc gyakorlása (oktatás) - ha a tulajdonosok többsége eltérően nem rendelkezik (ilyen tevékenység folytatásához a tulajdonosok 50% feletti hozzájárulása szükséges - írásbeli nyilatkozat) :
- munkanapokon 8 és 18 óra között engedélyezett
- A nem rendszeresen végzett, zajt okozó gépek használatáról a tulajdonos a lépcsőház hirdetőtábla útján értesíti a többi tulajdonostársat.
- Amennyiben a munkálatok kapcsán a vízhálózat lezárása válik szükségessé, úgy a munkát végeztető tulajdonos köteles a lakótársakat hirdetőtábla útján a lezárás előtt 24 órával értesíteni.
II. A társasház (lakóépületrész) tisztasága és biztonsága
Minden lakónak érdeke, ennél fogva kötelessége a ház tisztaságának és biztonságának védelme.
A közös területeken DOHÁNYOZNI TILOS!
- A Társasház kapuját napközben is csukva kell tartani. Aki szállítás vagy más okból a kaput kitámasztja, annak a bejárat felügyeletéről gondoskodnia kell.
- A Társasházba ismeretlen személyt lehetőleg nem szabad beengedni.
- Tilos az ajtókat (főleg a kukatároló és utcai bejárati ajtó) csapkodni, valamint a lépcsőházban hangoskodni, illetve hangos zajjal járó tevékenységet folytatni.
- Zajkeltő és/vagy tűzveszélyes pirotechnikai eszközök (petárda, tűzijáték, stb.) használata a ház területén (sem a külön, sem a közös tulajdonban) akkor sem megengedett, ha közterületi használatukat a hatóság ideiglenesen engedélyezte. A tilalom a karácsonyi csillagszóróra nem vonatkozik.
- Bármilyen rendellenesség, veszély vagy életveszély észlelője az esetleg szükséges hibaelhárítási ill. hatósági intézkedés kérésén túlmenően köteles értesíteni a Közös Képviselőt.
- A szeméttároló tartályokba kizárólag a közterület fenntartó által elszállításra vállalt háztartási szemét kerülhet. A nem háztartási szemét (elhasznált berendezés, bútorok, nagyobb tárgyak, felújítás során keletkezett törmelék) elszállításáról az albetét tulajdonosa köteles gondoskodni, amennyiben ez a lehető leghamarabb nem történik meg, akkor a Közös Képviselő gondoskodik az elszállíttatásáról a felelős egyidejű értesítése mellett, a felelős költségére. Az elszállítandó szemetet kizárólag bekötött szemetes zsákba lehet gyűjtőtartályba helyezni, bárminemű szemetet a gyűjtőtartály mellé helyezni vagy a tartály lecsukott tetejére tenni tilos.
- A háztartási hulladék (szemét) csupán az erre rendszeresített (szelektív) tárolóedényekben helyezhető el.
- A papíralapú, kisebb csomagolóeszközöket (pl. tejes és üdítős doboz) csak tömörítve szabad a tárolóedényekbe helyezni.
- A hulladéktárolóba szerves anyagot (ideértve állati és emberi hulladékot) csak légmentesen becsomagolva, a kellemetlen szagokat a lehető leggondosabban elszigetelve lehet.
- Nagyobb terjedelmű csomagolóanyagokat (pl. háztartási gépek, felújítási anyagok csomagolása) általános célú tárolóedénybe rakni tilos. Az ilyen csomagolóanyag elszállításáról az érintett tulajdonos saját maga gondoskodik, vagy darabolva a megfelelő szelektív tárolóban helyezi el.
- Tilos a kukatárolóba lom (pl. bútor) elhelyezése. Az elszállítás esetleges költsége a lom elhelyezőjét, vagy a hozzá kapcsolható tulajdonost terheli.
- Tilos a kukatárolóba szerves hulladék (pl, kerti hulladék, karácsonyfa) elhelyezése. Az ez okból történő sérülés/szennyeződés javításának esetleges költsége okozóját (tulajdonosát) terheli.
- A háztartási szemét gyűjtésére szolgáló tárolóedényekbe építési törmeléket, bontási anyagot berakni tilos.
- A lakóépületből tárgyakat, szemetet, cigarettacsikket kidobálni, bármilyen folyadékot kiönteni tilos!
- Ablakban, erkélyen növényeket ápolni csak mások érdeksérelme nélkül szabad.
- A lépcsőházban szemetet (pl. csikk, szotyola héj, papír zsebkendő, üveggöngyöleg, üres vagy teli szemetes zacskó, élelmiszer hulladék vagy azt tartalmazó zsák, zacskó, papírtasak, stb.) lerakni, ott hagyni, eldobni tilos.
- Rovar- vagy más kártevőfertőzés (csótány, svábbogár, stb.) észlelésekor értesíteni kell a Közös Képviselőt. A szükségessé váló rovarirtás esetén a lakásba való bejutás a tulajdonosok érdekében ajánlatos és szükséges. A kapcsolatos mentesítési munkát a lakáson belül a tulajdonosnak (saját költségére), a közös tulajdonú ingatlanrészek tekintetében a közös képviselőnek (a közös költség terhére) soron kívül el kell végeztetnie.
- Aki bármilyen anyag szállítása vagy lerakása által a közös használatú helyiséget vagy területet beszennyezi, köteles a szennyeződést saját költségén haladéktalanul megszüntetni. Ha a szállító és használó személye eltér, a szennyeződés megszüntetéséről az köteles gondoskodni, akinek érdekében a szállítás történt. Amennyiben ez a lehető leghamarabb nem történik meg, akkor a Közös Képviselő gondoskodik a tisztításról a felelős egyidejű értesítése mellett, a felelős költségére.
- Kartondobozokat, lomokat a közös helyiségekben, így különösen a szeméttárolóban, a lépcsőházban, a pinceszinten tárolni tilos és tűzveszélyes! Ha a dobozok, lomok tulajdonosa a Közös Képviselő felszólítása ellenére sem pakolja el dolgait, a Közös Képviselő jogosult ezeket a tulajdonos költségére elszállíttatni és a közös helyiséget a tulajdonos költségére kitakaríttatni.
- Pincei tárolókra a tulajdonostársak és használók nevüket kötelesek kiírni és szerelés céljából a bejutást biztosítani.
- A pincei tárolókban tűz- és robbanásveszélyes anyagokat, lomokat tárolni TILOS! Hűtőszekrényt és fagyasztóládát üzemeltetni TILOS! Ennek ellenőrzésére a Közös Képviselő jogosult, aki felszólíthatja a szabályt megszegő tulajdonost az állapotok rendezésére!
- Minden lakás tulajdonos, illetve bérlőik kötelesek mind a saját, mind a közös tulajdoni részeket olyan állapotban tartani, hogy elkerüljék mind a rovar vagy rágcsáló fertőzést és az egyéb hasonló jelenségeket. Amennyiben ez mégis bekövetkezik, akkor minden lakás tulajdonos köteles az összes szükséges intézkedést megtenni ennek megszűntetésére. Rovarmentesítés esetén a rovarmentesítést végzők munkáját el kell tűrni.
- Az épület, lakások biztonsága érdekében a tulajdonostársak, bérlők és a velük egy lakásban élő családtagjaik minden alkalommal kilincsre zárják az épület lépcsőházi ajtaját!
- WC-kagylóba, mosdóba, mosogatóba stb., tehát általában a lefolyórendszerekbe szemetet, zsíros, olajos stb. folyadékot, anyagot, építési törmeléket önteni a vezetékrendszer közös részeit érintő dugulás veszélye miatt tilos!
III. A lakóépület állagvédelme
- A lakóépület, a benne lévő lakások állagának védelme a használót arra kötelezi, hogy
- a lakásokat, a nem lakás céljára szolgáló helyiségeket
- a közös használatra szolgáló helyiségeket és területeket
- a lakóépület központi berendezéseit (pl. kaputelefonberendezés, TV antenna, bejárati kapuk, felvonók, stb.)
rendeltetésének megfelelően használja.
2. A lakások, a nem lakás céljára szolgáló helyiségnek külső falait a közgyűlés (a tulajdonosközösség) előzetes engedélyével lehet és csak az általa megjelölt színűre festeni.
3. Erkélyen csak városképet nem rontó, azok rendeltetésszerű használatával összhangban álló bútorok, egyéb tárgyak, díszek helyezhetők el. Virágot biztonságban rögzített tartókon, erkélykorlátra biztonságosan szabad elhelyezni.
4. Amennyiben közös tulajdonú épületrész vagy berendezés helytelen használata miatt az építményben vagy berendezésben kár keletkezik, úgy a kár megtérítésére az köteles, akinek az érdekében az adott kárt okozó tevékenységet végezték.
IV. Közös használatra szolgáló helyiségek, területek használata, tárolási szabályok
- A gyermekek, fiatalkorúak házirendet sértő magatartásáért, az általuk okozott kárért a Polgári Törvénykönyv rendelkezései szerint a szüleik, kijelölt gondnokuk felel.
- A közös használatra szolgáló területek csak rendeltetésüknek megfelelően használhatóak.
- A lépcsőházakban, pinceszinten és egyéb közös használatú területeken virág, bútor, felszerelési tárgy, hulladék, építési törmelék, tűz- és robbanásveszélyes anyagok és egyéb tárgyak tárolása TILOS!
- A lakásokban tűz- és robbanásveszélyes anyagok (kivéve kozmetikumok) tárolása tilos!
- A Közös Képviselő jogosult az engedély nélkül tárolt tárgyakat felelős őrzésbe venni és azokat a használó költségére elszállíttatni.
- TILOS: A szennyvízelvezető rendszerbe bármilyen szemétnek minősülő tárgyakat, tűz- és robbanásveszélyes anyagokat, ételmaradékot önteni.
- A pinceszinten, ahol a tárolók találhatóak, a tároló tulajdonosai vagy bérlői tárolóikat kötelesek tisztán tartani, felelnek a vonatkozó tűzvédelmi szabályok betartásáért és a nem megfelelő tárolással kapcsolatban keletkezett károkért is.
- Az utcafronton egy, minden lakó által "használható" közös kert van. A közös kertrész és az ott található esetleges berendezési és egyéb tárgyak (virágágyás, növényzet, ápolásukhoz szükséges eszközök, stb.) állagmegóvása minden lakó közös feladata. Az ezekben történő szándékos károkozás esetleges költsége a sérülés/szennyeződés okozóját (vagy gondviselőjét, tulajdonosát) terheli.
V. Állattartás
- A közös tulajdonban maradó területeken és helyiségekben semmiféle háziállat nem tartható, nem sétáltatható.
- A kizárólagos tulajdonú és használatú ingatlanrészekben fokozott mozgást nem igénylő állat (szobaállat) tartható. Ennek is feltétele, hogy a tartással kapcsolatos hang-, szag- és higiénés követelményeket az állat gazdája betartsa, ezekkel összefüggésben mások nyugalmát és a kulturált lakhatását ne zavarja.
- Emberre veszélyes állat, a lakóingatlan területén - még a lakásokban sem - nem tartható.
- A társasház területén kutyák csak pórázon vezethetők vagy (kis állat esetén) karon kell vinni. Harapós, támadó vagy felugráló természetű kutyára a pórázon kívül zárt szájkosarat kell tenni. A kutyák ürülékét a tulajdonos köteles feltakarítani mind a közös területekről (pl. lépcsőház, kert, pinceszint), mind a ház előtti járdaszakaszról, illetve zöldterületről.
- Lakásonként maximum két kutya, két macska tartható a tulajdonostársak zavarása nélkül.
- Harapós, ugatós, támadó kutya nem megfelelő tartása esetén a kutya az ingatlanból eltávolítandó.
- Szabálysértést követ el az, aki az eb bejelentését az illetékes hatóságnál elmulasztja, beoltási kötelezettségének nem tesz eleget.
- A lakóépület közös használatra szolgáló helyiségeiben és területein állatot tartani, a lakásban tartott állatot oda kiengedni, etetni, kóbor állatot, valamint madarat az épületbe szoktatni nem szabad!
- A más jogszabályokban meghatározott engedéllyel tartott állat okozta szennyeződést annak gondozója haladéktalanul köteles feltakarítani.
- Az állattartással kapcsolatos hatósági, önkormányzati rendeleteket az állat gazdájának be kell tartania. A felsőbb szintű előírások megszegése esetén a Közös Képviselő jogosult és köteles az illetékes szabálysértési hatóságnál eljárni.
- A társasházban harci kutya tartása TILOS!
VI. Szabálysértés
A társasházban az együttélési szabályok betartása, a házirendben foglaltak érvényre juttatása a tulajdonosok és használók (bérlők) közös kötelessége.
A jóváhagyott házirend kifüggesztéséről a Közös Képviselő köteles gondoskodni. A házirend rendelkezései a társasház mindenkori tulajdonosaira/bérlőire kiterjednek. Bármelyik tulajdonostárs külön vagyonának elidegenítése vagy bérlő váltás esetén köteles az érintettel ismertetni, hogy az elfogadott házirend az új tulajdonosra vagy bérlőre nézve is kötelező érvényű.
Szabálysértést követ el az, aki a társasház HÁZIREND-jében foglaltakat, előírásokat megszegi.
A kiszabható szabálysértési bírság mértékét az illetékes Önkormányzat állapítja meg.
A Házirend szabályozását megsértő tulajdonossal a többi tulajdonosnak meg kell próbálni békés úton, megegyezéssel rendezni viszonyát és megkérni a szabálysértő tulajdonost, hogy a Házirend szabályait alkalmazza. Ha ez nem vezet eredményre, akkor a Közös Képviselő írásban szólítja fel a Házirendet megszegő tulajdonost a Házirend haladéktalan betartására. Az írásbeli felszólítás eredménytelensége esetén a házirendbe ütköző magatartás miatt eljárást a Közös Képviselő és a sérelmet szenvedett használó kezdeményezhet az önkormányzat illetékes közigazgatási és szabálysértési irodájánál.